• Ana Sayfa
  • Manşet
  • Festival Başvuru Bilgilendirme
Sponsorlar
Festival Başvuru Bilgilendirme

VAN İPEKYOLU BELEDİYESİ KISA FİLM FESTİVALİ

3-5 MAYIS 2018 ULUSAL KISA FİLM ŞARTNAMESİ

Bu sene ilkini düzenleyecek olmanın coşkusu içinde olduğumuz Van İpekyolu Belediyesi Kısa Film Festivali için heyecanlı geri sayımımız başladı. Medeniyetlerin bileşkesi olan tarihi Van İpekyolu, geçmişten bu yana doğu-batı yakasını içine dâhil eden konumunun yanında, tarihsel ve kültürel birikim açısından da oldukça doğal bir coğrafyadır. Kültürlerin harman olduğu, halkların köprüsünün kurulduğu ve aynı zamanda sanatın tarihsel inşasının başladığı yerlerden biridir bu coğrafya.

Sinema festivalleri sinemanın evrensel olarak kabul gördüğü 1930 yıllardan bu yana düzenlenmektedir. Festivallerin birçok işlevi vardır. Ancak en önemlisi bir ‘’sanat’’ olarak sinemanın izleyiciyle buluşmasıdır.  Van, kavun çekirdeği ve gazoz şişelerinin tıngırtısı eşliğinde büyük bir coşkuyla izledikleri filmlerle, 1940’lı yıllarda tanıştı. Birçok şehre kıyasla sinemaya bu kadar erken yıllarda kucak açması, yıllar boyunca şehrin en büyük eğlence aktivitesi olarak yer edinmesi, halkın sinemaya karşı duyduğu büyük tutkudan kaynaklıydı. Özellikle o dönemlerde meşhur Van Emek Sineması, Dilaver Sineması ve Yıldız Sineması gibi büyük sinemalar, Van’da bu büyülü sanatın insanları yıllar boyunca kucaklamasına ön ayak oldu. Küçük imkânların içinden sıyrılıp şehre ulaşan filmler, “Belki Şehre Bir Film Gelir” umudunu, bir zamandan sonra “Belki Şehre Bir Festival Gelir” noktasına kadar taşıdı. Van İpekyolu Belediyesi Kısa Film Festivali; gençlerimiz başta olmak üzere sinemanın bütün halkımızla yeniden coşkuyla kucaklaşmasına vesile olacaktır. Festivalimiz de herhangi bir tema ya da tür sınırlandırılması yoktur. Festival boyunca özellikle sinema öğrencilerinin katılımcı olmasını arzuladığımız çeşitli atölye çalışmaları, yönetmen, senarist ya da görüntü yönetmenlerin yer alacağı paneller, özel film seçkileri ve forumlar, kısa film festivalimizin rutin programının dışında sizlerle buluşacaktır. Ayrıca festival kapsamında Mart ve Nisan aylarında açılacak kısa film atölyesi kapsamında Van halkının çekeceği Van temalı 10 filmde kendi arasında yarışıp ödüllendirilecektir. “Sinema, duygular, düşler ve içgüdü dünyalarını anlatmak için en iyi araçtır” diyen Bunuel’i saygıyla anımsayarak, Mayıs ayı içinde, adeta doğal bir film platosu olan Van’da, sinemanın büyüsünde hep birlikte buluşmak, ortaklaşmak dileğiyle diyoruz…

KONU:

Festivale gönderilen filmler de her hangi bir tema şartının aranmayacağını önemle bildirmek isteriz. Kurmaca, Belgesel, Animasyon ve Deneysel dalda olmak üzere toplam dört kategoride başvurular yapılacaktır.  Bütün katılımcılara BAŞARILAR dileriz.

AMAÇ:

Her daim yalın güzelliği ile ön plana çıkmış şehrimizde organize edilecek olan böyle bir festivali,  şehrimize yakışacağını düşündük. Festival boyunca bu büyük sanat etkinliğinin gölgesinin İpekyolu’na konuşlanacağını umuyoruz. Kısa film yapımında kendini geliştirmek,  sinema sanatını tanımak ve bu sanatla ilişkileri artırmak; festival de gösterilecek filmlerin, seyirci nezdinde, film izleme alışkanlığı ve zevkinin oluşmasına katkı sağlayıp, genç kısa filmcilerin üretimlerini teşvik edip festival etkinliği kapsamında  ‘’kısa filmcileri’’ bir arada buluşturmak belediyemizin öncülük ettiği festivalin başlıca amacıdır.

KAPSAMI:

Yarışmaya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes katılabilir. Yaş sınırlaması yoktur.

Paylaş :
BİZİ TAKİP EDİN